فرهاد مهراد/Farhad Mehrad
ای زندگی بیزار از توام و بیزار از این حالا بیگانه ام باسیمای تو دیوانه ی دنیای تو
فـــرهــاد مهــراد . . .بزرگ مرد تنها موسیقی ایرن

در آخرین روز از جشنواره فیلم تصویر هنرمند که از ۱۵ تا ۲۵ آبان ماه در خانه هنرمندان تهران برگزار شد فیلم "آمین فرهاد" ساخته پوران گلفام نیز نمایش داده شد.
فرهاد پیش از شدت گرفتن بیماری در تکاپوی تهیه و انتشار آلبومی به نام آمین با ترانه‌هایی از کشورها و زبان‌های مختلف بود.

در فیلم ۴۵ دقیقه‌ای آمین فرهاد قسمت‌هایی از کنسرت‌های او در خارج از ایران از جمله کنسرت پاریس سال ۱۳۷۳، کنسرت برلین سال ۱۳۷۴، کنسرت خانه بتهوون بن سال ۱۳۷۵،اجرای قدیمی دو آهنگ منتشر نشده در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۵۶، مصاحبه‌ای با رادیو آلمان، اظهار نظرهایی درباره فرهاد، حرف‌های خوداو و تصاویری از ماه‌های آخر زندگی‌اش در پاریس وجود دارد.
قسمتی از فیلم بانوی زیبای من که فرهاد ترانه اگه یه جو شانس داشتیم را برای دوبله آن خواند نیز در این فیلم پخش می‌شود.

حسین الهی قمشه‌ای یکی از کسانی است که در این فیلم درباره فرهاد اظهار نظر کرده است و خاطره‌ای از حضور فرهاد را در جلسه‌ای که استاد کسایی هم حضور داشته تعریف می‌کند و می‌گوید استاد با سه‌تار یکی از کارهای فرهاد را اجرا کرد و گفت آقا فرهاد یک وقت فکر نکنند ما ایشان را نمی‌شناسیم.

الهی قمشه‌ای معتقد است فرهاد را می‌توان یکی از اعضای مکتب داوود دانست به این مفهوم که هیچ دری را به روی خودش نبسته است. او کسی است که با سوت خاطرات بیست سال پیش را زنده می‌کند و در عین حال با ما به هفت‌صد سال پیش می‌آید و در مولانا هم سیر می‌کند، اشعار گوته را هم می‌خواند و این گستردگی ادراک و احساس نشان این است که واقعا فریاد فریادی است که از تمام وجود بر خواسته.

فیلم امین فرهاد مرداد ماه پارسال هم در جشنواره فیلم تصویر هنرمند در خانه هنرمندان تهران نمایش داده شد و پس از فیلم پوران گلفام همسر فرهاد درباره آن گفت "درمورد فیلمسازی ادعایی ندارم و تنها مقداری مصالح داشته‌ام که آن را در اختیار چند تکنیسین قرار دادم و این فیلم تولید شد."

فرهاد جایی در فیلم درپاسخ به سوالی در مورد نقش همسرش در کار و زندگی او می‌گوید "بهترین شرحی که می‌تونم بدم اینه که ایشون اون بالا می‌خونن و شما به شکل من می‌بینیدشون. من مثل یه قوری هستم که چندین جاش بند خورده. یکی من رو از پشت نگه داشته تا بتونم بخونم ایشون همون مقام عالی رتبه‌ای هستن که شما اسمشون رو بردین."
وقتی خبرنگار از فرهاد دلیل سکوت چند ساله‌اش را پس از انقلاب می‌پرسد، فرهاد با لبخند جواب می‌دهد "موش زبانم را خورده بود".

همسر فرهاد که در سالن نمایش فیلم حضور داشت پس از پایان فیلم به اصرار سیف‌الله صمدیان ایستاد و به ابراز احساسات تماشاگران پاسخ داد. صمدیان خبر داد خانه فرهاد که قرار است به کارهای فرهنگی و به ویژه حمایت از خوانندگان متفاوت بپردازد به مدیریت پوران گلفام و احتمالا در خانه هنرمندان کار خود را آغاز خواهد کرد.

در وب سایت رسمی فرهاد که به مدیریت همسرش اداره می‌شود ۵ نامه از نامه‌های فرهاد منتشر شده که بخشی از خلق و خو، طرز فکر و شخصیت ثابت او را که هرگز با تغییرات زمانه دستخوش تغییرات مصلحت‌اندیشانه نشد، نشان می‌دهد. از جمله این نامه‌ها٬ نامه‌ای است که فرهاد پس از ایراد وزارت ارشاد به عکس او برای چاپ در آلبوم خواب در بیداری به معاون وزیر می‌نویسد. مسولان ارشاد معتقد بودند عکسی که فرهاد از خودش فرستاده بسیار تلخ و غمگین است و مناسب انتشار نیست.
فرهاد در پاسخ پرتره‌ای غمگین و تلخ‌تر از قبلی به همراه این نامه برای مسوولان ارشاد می‌فرستد:

با عرض تشکر از همکاری و مساعدتهای شما، در مورد عکس که مورد قبول واقع نشده، عکس دیگری همراه این نامه هست که به گمان مخلص از تصویر قبلی تلخ‌تر است اما علی ای حال امیدوارم رد نشود.
نکته‌ای را لازم می‌دانم به عرض برسانم و آن روح و هویت نوع موسیقی و علی الخصوص صدای بنده است که کاملا نماینده خلقیات و روحیه صاحب صدا است و البته بد یا خوب هیچگونه شباهتی با دیگران ندارد و به ناچار اگر بفرض محال تصویر خوشی و خرمی هم مخلص در اختیار داشت نماینده واقعی بیست و هشت و نه سال جنس کار من نبود و اگر قبول کنیم که سکه بی اعتبار زندگی دو روی تلخ و شیرین دارد (چه بخواهیم و چه نخواهیم) و هر کدام دارای مظاهر بی‌شمار، این بنده هم یکی از مصادیق بارز روی تلخ سکه …

عرض دیگری نیست، ان شاءالله موفق و مؤید باشید

فرهاد مهراد

مسوولان ارشاد با دیدن نامه و عکس دوم به انتشار عکس اول رضایت دادند.فرهاد...مرد تنها
فرهاد مهراد/Farhad Mehrad

تو هم با من نبودی، مثل من با من و حتا مثل تن با من! تو هم با من نبودی، آن که می‌پنداشتم باید هوا باشد، و یا حتا، گمان می‌کردم این تو باید از خیل خبرچینان جدا باشد. تو هم با من نبودی، تو هم با من نبودی! تو هم از ما نبودی، آن که ذات درد را باید صدا باشد و یا با من، چنان هم‌سفره‌ی شب، باید از جنس من و عشق و خدا باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! تو هم با من نبودی یار! ای آوار! ای سیل مصیبت‌بار!

آنچه از فرهاد گفته ایم
نویسندگان وبلاگ کلبه ی دل فرهاد
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

Instagram
فرهاد مهراد/Farhad Mehradبزرگ مرد موسیقی ایران می باشد