فرهاد مهراد/Farhad Mehrad
ای زندگی بیزار از توام و بیزار از این حالا بیگانه ام باسیمای تو دیوانه ی دنیای تو
فـــرهــاد مهــراد . . .بزرگ مرد تنها موسیقی ایرن

در پی متن درج شده در قسمت "ادامه مطلب" که از صفحه ی رسمی فیسبوک جناب شماعی زاده رونوشت شده و شامل گلایه ای به بیان مطلبی در مستند "جمعه های فرهاد" (که از شبکه بی بی سی پخش شده است) میباشد و در ان توسط شخصی اینطور عنوان شده که:

«در ابتداء قرار بوده که قطعه "مرداب" توسط "فرهاد" خوانده شود، ولی بعدا آقای "شماعی زاده" (آهنگساز این قطعه) تصمیم گرفته اند که خودشان آن را بخوانند.» (نقل به مضممون)
که صحت این مطلب با ذکر مواردی توسط جناب شماعی زاده رد شد.(توضیحات کامل در متن اصلی پیوست بیان شده است)

لازم دانستم مطلبی که در ذهن داشتم را بنویسم تا اینگونه مسائل باعث شناخت نادرست ما از فرهــاد عزیزمان نشود!...

بسیار مبرهن است که این گونه صحبت ها در شان فــرهــاد نیست.... همانطور که در این مستند هم بعد از بیان این مطلب گفته میشود که "فرهاد در این مورد گلایه ای نکرد و این برای انان که او را میشناختند چندان عجیب نبود".... 
و در پس این سخن باید گفت که پس اگر سازندگان این مستند فرهاد را میشناختند باید میدانستند که در صورت صحت این مطلب هم ، بیانش در این مستند هیچگاه مورد قبول فرهـــاد عزیز نخواهد بود، حال آنکه بر صحت ان نیز ایراداتی وارد است! 
.......
دوستداران فرهاد عزیز خوب میدانند که ارزش این مستند برای ما مختص به تصاویر و گفتگو های خود فرهاد عزیز بوده و هست....
ولی مقصود از بیان این مطلب هشداری بود برای فرهـــاد شناسان چرا که بنده تنها با گریزی بر برهان خلف،با تکیه بر فرض درست انگاشته ای به حکم و عمل اشتباه ایشان رسیدم و قصد هیچگونه قضاوت و اظهار نظری را در مورد سازندگان این مستند ندارم چرا که این عمل را مناسب جایگاه فرهاد عزیزم که همه ی این تلاش ها برای اوست نمیدانم (و به شخصه همچنان با هر تفسیری اصل اثر را بسیار ارزشمند میدانم).... 
قضاوت و نتیجه گیری را بر عهده ی خوانندگان عزیز میگذارم.....

فـــرهاد عزیز و بزرگِ من همیشه گفته ام صدایت و یادت جاودان ولی این روزها معتقدم که بیش از اینها تفکرت،شیوه ی زندگی ات جــــاودان و انسانیتی که داشتی و این روزها دیگر سخت پیدا میشود.....
                   
   ""تـــو را دوســـت دارم،اگر دوســـت دارم""

 

مطلب زیر از صفحه رسمی "حسن شماعی زاده" رونوشت شده است:
                                   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
قطعه "مرداب"، هیچگاه با صدای فرهاد، تمرین و یا ضبط نشده است!!
مرداب یا دو پنجره، فرهاد یا فروغی، گوگوش یا شماعی زاده،
مسئله اینست!
اخیرا در فیلم مستندی به نام "جمعه های فرهاد" (که از شبکه بی بی سی پخش شده است)، توسط شخصی اینطور عنوان شده است که:
«در ابتداء قرار بوده که قطعه "مرداب" توسط "فرهاد" خوانده شود، ولی بعدا آقای "شماعی زاده" (آهنگساز این قطعه) تصمیم گرفته اند که خودشان آن را بخوانند.» (نقل به مضممون)
این مسئله، در بین بعضی ازمخاطبان بازتابی داشته، پرسش هایی بوجود آورده، و حتی سبب ناراحتی (هرچند بیجای ِ) عده قلیلی هم شده است.
.
.
نظر به احترامی که باید برای پرسش های بجای مخاطبان قائل شد، و در جهت تنویر افکار عمومی، مختصر و مفید مسئله شرح داده می شود :
اولا؛

اینطور به نظر میرسد که بر اثر گذشت سالیان و نشست گرد فراموشی بر حافظه، همه اسامی با هم اشتباه گرفته شده اند!!
آقای "شماعی زاده" در سال 1349 ، بخاطر درد گردن (ناشی از ساعت های طولانی نوازندگی)، از گروه "بلک کتز" (بعد از 8 ماه همکاری) جدا شده بود و بیشتر به آهنگسازی می پرداخت.
در نتیجه این جدایی (و از آنجایی که فرهاد، بسیار منزوی و گوشه گیر بود)، تماس آقایان "شماعی زاده" و "فرهاد" کاملا قطع شده بود.
طبق کسب اطلاعی که از آقای شماعی زاده کردیم؛
در زمان ساخت قطعه "مرداب" ( ساخت: 1351، انتشار: 1352) و قطعه "آینه ها" (1351)، هرگز هرگز هرگز، هیچگونه ارتباطی بین آقایان "حسن شماعی زاده" و مرحوم "فرهاد مهراد" عزیز، وجود نداشته است.
قطعه "آینه " هم، بصورت اتفاقی و استثنائی، و در نتیجه رابطه نزدیک "منوچهر اسلامی" (نوازنده فوق العاده ترومپت و ترومبون، و دوست صمیمی شماعی زاده) با فرهاد و به واسطه او بود که انجام گرفت، وگرنه اصولا پیدا کردن فرهاد (بخاطر مسائلی) بسیار مشکل بود، و اشخاص معدودی با او در ارتباط بودند.

ظاهرا قطعه "دو پنجره" را با قطعه "مرداب" اشتباه گرفته اند! (شاید بخاطر همزمان بودن تقریبی ِ ساخت این دو قطعه در اواخر سال 1351) و همینطور اسامی دیگری را...!

ای کاش در این مستند، کمی به سندیت و اعتبار مسائلی که در آن طرح می شود، بیشتر اهمیت می دادند و مثلا در این مورد؛ لااقل صحت و سقم چنین مسائلی را از پدیدآورندگان اثر (حسن شماعی زاده و اردلان سرفراز) جویا می شدند، نه از ناشر!! (چون ناشرین موسیقی، تا بوده، نگاهی هنرشناسانه و فرهنگی به موسیقی نداشته، و صرفا به دنبال کسب درآمد بوده اند.) تا مسئله ای که با یک تماس تلفنی روشن می شود، ذهن و وقت مخاطبان و علاقمندان را درگیر موضوعات بی اساس نکند.
قطعه "دو پنجره"، در ابتداء توسط "واروژان"، و برای صدای "فریدون فروغی" تنظیم شد.
ولی افتاد مشکل ها....!!

در هنگام ظبط ارکستر یکی از عوامل، با خانم "گوگوش" تماس میگیرد و می گوید: "بیا و ببین که چه کاری دارد از دستت می رود..!!". (البته بعدها که نتایج چنین حرکتی نمایان شد، ابراز پشیمانی و از شماعی زاده معذرت خواهی کرد.)
پیرو این تماس، آقایان "محمود قربانی" (تهیه کننده و همسر خانم "گوگوش")، "فرشید رمزی" و "کریم چمن آرا" (صاحب کمپانی "آهنگ روز")، بلافاصله به استودیو می آیند و...............
به هر صورت هزینه این قطعه توسط تهیه کننده خانم گوگوش، با سرمایه گذار قبلی، تسویه می شود. سپس این قطعه، دوباره توسط "واروژان" تنظیم شده و این بار با صدای خانم "گوگوش" ضبط می شود.

لازم به ذکر است که کلیه مدارک (اعم از قراردادها، فیش استودیو و...)، در اختیار آقای شماعی زاده می باشد، که در صورت لزوم در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
این اهنگ هرگز توسط فریدون خوانده نشد فقط ارکستر ان ضبط شد.

مجموعا اینکه؛
در خاطراتی که در این مستند تعریف شده است، سه اشتباه وجود دارد:

1 - قطعه مورد نظر، "دوپنجره" بوده، نه "مرداب"!

2 - خواننده اول این قطعه، "فریدون فروغی" بوده، و نه "فرهاد"!

3 - خواننده بعدی (که قطعه با صدای او پخش شده است)، خانم گوگوش بوده است، و نه حسن شماعی زاده!

بقول معروف مصداق مثل "خسن و خسین، دختران معاویه بودند" شده است!!!

.

.

دوما (و مهم ترین مسئله اینکه)؛

طبق قانون (هم قانون کپی-رایت، و هم قانون "حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان" که در سال 1348 در مجلس شورای ملی ایران به تصویب رسیده است)، تصمیم گیرنده نهایی برای هر اثر فرهنگی و هنری، "پدیدآورده اثر" است، وهیچکس نمی تواند بابت اینکه "چرا فلان اثرش را در اختیار شخص خاصی قرار داده یا نداده است؟" هنرمندی را بازخواست کند.
.
با تشکر از دقت نظر مخاطبانی که صرفا از روی علاقه به دنبال دانستن حقایق هستند.

پاینده باشید.

مدیریت صفحه

18شهریور 1392
                         
                          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


فرهاد...مرد تنها
فرهاد مهراد/Farhad Mehrad

تو هم با من نبودی، مثل من با من و حتا مثل تن با من! تو هم با من نبودی، آن که می‌پنداشتم باید هوا باشد، و یا حتا، گمان می‌کردم این تو باید از خیل خبرچینان جدا باشد. تو هم با من نبودی، تو هم با من نبودی! تو هم از ما نبودی، آن که ذات درد را باید صدا باشد و یا با من، چنان هم‌سفره‌ی شب، باید از جنس من و عشق و خدا باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! تو هم با من نبودی یار! ای آوار! ای سیل مصیبت‌بار!

آنچه از فرهاد گفته ایم
نویسندگان وبلاگ کلبه ی دل فرهاد
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

Instagram
فرهاد مهراد/Farhad Mehradبزرگ مرد موسیقی ایران می باشد