فرهاد مهراد/Farhad Mehrad
ای زندگی بیزار از توام و بیزار از این حالا بیگانه ام باسیمای تو دیوانه ی دنیای تو
فـــرهــاد مهــراد . . .بزرگ مرد تنها موسیقی ایرن

بعدازظهر سه شنبه 29 دی ماه نشستی به یاد زنده یاد فرهاد مهراد و در سالروز تولدش در شهرکتاب فرشته برگزار گردید.

+ به ادامه مطلب مراجعه کنید 

دکتر الهی قمشه ای در مراسم تولد فرهاد جان در شهر کتاب فرشته

 

📝 در مراسمی که با حضور پوران گلفام همسر مرحوم فرهاد مهراد و چهره‌هایی چون دکتر الهی قمشه‌ای برای یادمان سالروز تولد زنده‌یاد فرهاد تدارک دیده شده بود، نخست نوشته‌ای از بهروز غریب‌پور؛ نویسنده و کارگردان تئاتر توسط شکوفه شهیدی خوانده شد. غریب‌پور در این نوشته بیان می‌کند: «فرهاد را گذر زمان داوری کرد، و ثابت کرد که مدعیان با خواننده‌ای در افتادند که امتیازهای ویژه‌ای دارد. زنگ صدایش، صدای رسا اما زخم خورده‌اش و بالاتر از آن، دل ریش ریش و غصه بی‌پایانش تقلیدناپذیر بود و هست. و زمان یک بار دیگر ثابت کرد که بی‌خود و بی‌جهت غربالگری نمی‌کند، و بی‌ترس و واهمه بسیاری را از صافی خود می‌گذراند. تردیدی نیست که در پدید آمدن فرهاد آهنگساز و ترانه‌سرا نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای داشتند اما این نقش بی‌وجود امتیازات فرهاد بی‌اثر می‌ماند. فرهاد تجسم واقعی این شعر حضرت سعدی است: تو عاشقان مسلم ندیده‌ای سعدی، که تیغ بر سر و سر بنده‌وار در پیشند.»
در این مراسم فیلمی مستند از زنده‌یاد فرهاد مهراد برای حاضران پخش گردید. فرهاد برای نخستین بار در دهم دی ماه 1373 در ایران کنسرت برگزار کرد که مطابق با شب سال نوی میلادی و مصادف با عید مبعث بود. پس از آن نیز بار دیگر در سال 1378 کنسرتی داشت.
از کنسرت دوم تا آنجا که می‌دانیم فیلمی وجود ندارد؛ ظاهرا قرار بر این بوده که فیلمبرداری شود و خود فرهاد موافق با فیلمبرداری نبوده و در نهایت فیلمی از آن اجرا وجود ندارد. برای اجرای نخست هم یکی از شروط وزارت ارشاد برای دادن مجوز این بوده که فیلمبرداری انجام نشود. اما ظاهرا همکاران موسسه باران با هندی کم فیلمبرداری از بالکن سینما سپیده انجام داده‌اند. فیلم طبیعتا کیفیت خوبی ندارد اما به لحاظ تاریخی ارزشمند است.
یکی از نکات این فیلم اجرای قطعه «وحدت» است که به دلیل نیاز به گروه کر؛ فرهاد در هیچکدام از کنسرت‌هایش آن را اجرا نکرده بود اما در این اجرا استثناً اجرا شده است.
گفتنی است ماکان اشگواری؛ نوازنده، آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی «‫#‏کماکان‬» نیز در بخشی از این مراسم به اجرای قطعاتی از زنده‌یاد فرهاد پرداخت.

+ منبع : کافه سینما عکاس : آقای علی حیدری
 



تگ : شهر کتاب فرشته / پوران گلفام / دکتر الهی قمشه‌ای / ماکان اشگواری

فرهاد...مرد تنها
فرهاد مهراد/Farhad Mehrad

تو هم با من نبودی، مثل من با من و حتا مثل تن با من! تو هم با من نبودی، آن که می‌پنداشتم باید هوا باشد، و یا حتا، گمان می‌کردم این تو باید از خیل خبرچینان جدا باشد. تو هم با من نبودی، تو هم با من نبودی! تو هم از ما نبودی، آن که ذات درد را باید صدا باشد و یا با من، چنان هم‌سفره‌ی شب، باید از جنس من و عشق و خدا باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! * تو هم مؤمن نبودی بر گلیم ما و حتا در حریم ما، ساده‌دل بودم که می‌پنداشتم دستان نااهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد. تو هم از ما نبودی! تو هم با من نبودی یار! ای آوار! ای سیل مصیبت‌بار!

آنچه از فرهاد گفته ایم
نویسندگان وبلاگ کلبه ی دل فرهاد
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

Instagram
فرهاد مهراد/Farhad Mehradبزرگ مرد موسیقی ایران می باشد