راز 159 فرهاد

راز 159 فرهاد ، به قلم جناب آقای پیمان علی برنجیبا خودنویس و خطی خوش ، که مخصوص به خودش بود ، بالای ِ اغلب ِ صفحاتی از دست نوشته هایش ، که به یادگار مانده ، نوشته ست :

159

عدد، ترکیبی از حروف ِ ابجد ست و در زبان ِ عرب به واژگانی چون : هُوالمُعِزّ می رسد و فارسی اش هم می شود که : خداوند عزّت دهنده ست...

کلید واژه ای که اعتقاد ِ بسیار درونی شده ی " فرهاد ِ مهراد " ، صداساز و بالابلند ِ موسیقی کشورمان بود ، از این رو که هیچ و هیچ گاه به جریان مبتذل ِ فرهنگی ِ معاصرش ، تن در نداد و تا آخر ِ عمر ِ کوتاه و پُربرکتش ، مبراء و پاکیزه ماند و این " عزت " است و چه دیگر ، نام باید نهاد ،برای یک عمر هنری ِ اعلاء؟

سلوک واره های زندگی هنری و فردی او تا همین حالا ، هیچ بدیلی نداشته و تقلیدی هم که از کسی ، بر نیامده و تاهمیشه، ادامه ی صدایش ، تا بلندای ِ یاد و مرتبه اش ، حفظ می ماند ، در خاطره های دو ، سه نسل از مردم ایران که دوستشان داشت .

اما حالا دوازده تابستان، از نبودنش می گذرد و داغش هنوز اما ، تازه است و از خاطر نمی رود ، هرگز ، یادهای ِ مردی که هیچ گاه ایمانش را " داد " نزد و در درون ، تلخ کرد ، دانسته ها و بایسته هایش را .

به احترام ِ او کلاه ،از سر بر می دارم.

/ 1 نظر / 231 بازدید
فردوس معزی

با سلام. سال نو بر همه ی هموطنان عزیزم مبارک و پر برکت. مخصوصاً بر خانواده ی محترم و بزرگوار استاد بزرگ مرحوم آقای فرهاد مهرداد. من به نوبه ی خودم از وجود عزیز همیشه زنده ای چون مرحوم استاد فرهاد،به خودم میبالم و از اینکه شنونده ی موسیقی و صدای گیرا و زیبای استاد بودم و هستم، خوشحالم. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.